Bugün ne oldu?
Başkan Kayda 1 Yılı Değerlendirdi
HaberlerSalihli
01.50, 04/04/2015
Berke
Başkan Kayda 1 Yılı Değerlendirdi
Bu bir tanıtımdır.

Başkan Kayda 1 Yılı Değerlendirdi

 

Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda görevi geleli 1 yıl oldu ve 1 yılın değerlendirmesini halk ve basının önünde madde madde açıklayarak yaptı.

Kayda konuşmasına''

Ortak akıl diyerek yola çıktık. Encümen üyelerimizi siyasi partilere eşit dağıtarak Salihli'yi birlikte yönetme sözünün arkasında durduk. 6 Nisan'da yeni ekiplerimizi oluşturacağız ve yine aynı olacak. Siyasi partilerimizden eşit miktarda Encümen alacağız. Biz Salihli'yi belli bir yerden alıpta üst noktalara taşımak için geldik. Belediye Başkanı olarak bana düşen görev birlikte çalışma ortamı yaratmak.

 

Anlaşamamazlık maalesef bizi geri de bıraktı. Madem ki yetkiyi aldık, iktidar ile, muhalefet ile ve devletin temsilcileriyle barışık yaşamaktan başka çaremiz yok. Bu düşünce ile hareket ettik. 1 yılımızı doldurduk. Göreve geldiğimiz de 1248 kişi vardı. 1248.nci kişinin Salihli için yüreğinin atması çok önemli. Sabahleyin işine ayakları geri geri giden biriyle mesafe kat edemezsiniz. Mesai arkadaşlarıma baştan teşekkür etmek istiyorum. Onlarla birlikte gidiyorum.

Eleştirilerim olacak ve beni de eleştirebilirsiniz. Bundan önceki dönemin tespiti şöyle;

4 Nisan 2014'de göreve başladığımda Salihli belediyesinin fotoğraflarını çektim ve bunları halkımızın görmesi lazım. Basın burada ve bunların şahitliğinde aktarmak istiyorum sizlere.

Salihli'mizde 4 Nisan'da neyle karşılaştık? 2013 bütçesi bitmiş ve 2014 bütçesi neler programlanmış onları sizle paylaşacağım. Burada 15 trilyonluk bir açık vardı. 9,5 trilyonu arıtma tesisi kredisi, 4,9'u jeotermal abonelerinden toplanan paraların dolar bazındaki paraların bozdurulmasıyla ödenen bir bütçe. Yine inşaatlardan toplanan ruhsatlardan kesilen harçlardan otoparklardan kesilen paralardan da 2,6 trilyonu bütçeye gitmiş.

Arıtma tesisi için çekilen kredi büyük şehre geçti. Büyük şehir ödüyor.

En garip olan şey Kirada olan mekanların kira bedellerinin tahsil edilmemesi. Buda yaklaşık 1,5 trilyon bir para. Gerekli işlemler yarım bırakılmış. Hazerfen parkı. Bu parkın kira geliri 6 yıldır alınmamış. Göreve geldikten sonra yine MHP, AKP, CHP'li arkadaşlarımın tespiti sonucu işlemleri yaptırdık ve bu şahsı buradan çıkarttık. Şu anda 114 milyar alacağımız var ve bu parayı kimden alacağız.

Bunun gibi takibe aldığımız ve kasamıza giren paraları göreceksiniz. Bunlar yargıya gitmedi neden biliyor musunuz? Zeki Kayda geçmişten intikam alıyor denilmesin diye. Bunu neden anlatıyorsunuz derseniz ayrıca gelin söyleyeyim ama vatandaşlarımız bunları bilecek.

Mali müfettişlerimiz geldi. Sorunları gördük. Değerli arkadaşlarım bir kurumu yönetmek çok farklı bir olay. Yöneticinin görevi işini düzgün yapmaktır. Siyasetten uzaklaşıp görev yapılması lazım. Rozeti çıkardık ve Salihli rozeti yaptık. Sayıştay denetleyicinin raporu şöyle;

Memur daire müdür olmuş sınava girmeden memur almış yıllarca, tahsildar mali hizmetler müdürü olmuş. Bunların hepsi teftiş sonucu müfettişlerin bana verdiği raporlar. Üzülerek söylüyorum bekçi tahsildar yapılmış. 5 tanesi tahsildar olmuş. Hizmetli memur yapılmış. 1989 yılında bir yasa çıktı. Görevde yükselme yasası. Görevde yükselme yasasıyla birlikte hiç kimse istediği makama serbest bir şekilde birisinin canı istediği şekilde atama yapamaz. Bunların hepsini  görevden aldım ve haklarında suç duyurusun da bulundum. Fazla aldıkları maaşlar devlet tarafından tahsil edilecek. Böyle bir şeyin yönetim mantığının hiç bir yerinde yok. Üniversite mezunu müdürlerim var.

İnanılmaz derecede kötü bir pazar yeri aldık. Salihli'nin dikkatini çekmek istiyorum. Pazar yerimizde 541 esnafımız var. Dolu olan esnaflarımızın sayısı yani parasını belediyeye verip de yer alan esnaf sayısı 486. 79 esnafımızdan 51 tanesi dışarıdan. 222 tane dosyası olmayan ve belediyeye hiç para vermeyen esnaf var. Belediye başkanı ne yapsın arkadaşlar. 126 tanesi bunların yabancı esnaf. Kula'nın belediye başkanı MHP'li. 2 arkadaşımı rica ettim yolladım. Oranın insanı istemiyor. Benim ricamla orada kaldı. Salihli insanını biz nasıl koruyacağız. Siz 222 dosyasız belediyeye 5 kuruş para almadan bu yerleri nasıl verirsiniz ve nasıl verdiniz. 20 yıldır mantar satan arkadaşımız geldi bana nerden çıktı bu dedi. Sorun ben de mi. Durduk yere ortalığı karıştırmıyoruz ki. MHP'li arkadaşlarım dahil hepsinden bu paralar alınacak.

Otoparklarda ki usulsüzlüklerden Belediye başkanımız ve belediye meclis üyelerimiz tamamı yargılanıyor. Buradaki usulsüzlüklerden. Bunun startını ben vermedim ama devamını ben getirdik. Evrakları benden istiyorlar ben veriyorum. İnanılmaz derecede ihale hataları var. Salihli Belediyesinde 23 müdürlük var. Aldığımızda 16 taneydi. Hepsi ayrı ayrı alım yapıyordu. Bunların önüne geçtik. Bir iğne dahi alınsa dükkan dükkan geziliyor öyle alınıyor. Fridayı yanlış vermişler. 10 yılı geçmiş ihale süresi. Frida 13 yıl olmuş. İptal ettik hukuki süreci başlattık yargıya gitmedi. Mühürledik. Daha sonra tekrar ihaleye açtık ve tekrar onlar aldı. Alsınlar şu anda yaklaşık 60 bin lira belediyenin kasasına giriyor. Kurşunlu kaplıcalarında ki tesisimiz 8 bin liradan 20 bin liraya kiraya çıktı. Bunları Salihli  halkımız bilsin bugüne kadar nasıl yönetilmiş herkes bilsin. Otoparkları yeni verdik 3'ünü. Şeffaf açık ihale yapıldı, kameraya alındı. CHP'li bir arkadaşım bizi tebrik etti, bugüne kadar böyle birşey görmemiş. Bunlar örnekler. Elimizde o kadar çok var ki örnekleri sizleri sıkmak istemiyorum.

Kamyon garajı yapıldı, parasını ödedik. Gümüş çayı kafeterya yapıldı parasını biz ödedik. Salihli'nin bütçesi 100 trilyon. 1 yılda bu bütçeyle bu ekip neler yaptı göreceksiniz. Alt yapı yapılırken maalesef yağmur suları ayrılmadı. Kimseye sorulmadan yapılan kamyon garajımız yapıldı.

Kapalı spor salonumuza kavuşacağız. 1.nci lige doğru giden kızlarımıza başarılar diliyoruz. Onlara ön hazırlık yapmış olacağız. 30 Mart 2015 tarihinde ihale yapıldı.

Neler Yaptık?

134 bin metre kare asfalt çalışması yaptık. 200 bin bu yıl hedefimiz. 5,5 trilyon para koydu büyükşehir ve mahalle yollarımız da Nisan ortasında başlayacak. Girmediğimiz mahalle kalmayacak. Parke taş döşemesine bu yıl çok ciddi bir şekilde başladık. Yaklaşık 15 bin metre karesini kendimize hedefledik. 60 bin metre karesini de ihaleye verdik. Özellikle yükseklerde ki mahallerimizin taşları olacak.

Dur - Geç köprülerini yaptık. Projeleri hazırdı. Ak Partili arkadaşlarımız da bundan gurur duysunlar bizim dönemimizde yapıldı diyorlar bende aynısını diyorum. 15 Nisan da bu köprülerin betonu atılacak ve asfaltlanacak. 7cm esniyordu kamyon geçerken. 33 günde köprüler bitti ve devreye soktuk. 2.nci projemiz Salihli'de ölüm yolu dediğimiz garaj kavşağı ve 4 yol kavşağı. 4 Mart'ta ihale edildi. 70 günlük süre içerisinde bitirilecek. Daha sonra karayollarına gidecek onaylandıktan sonra ihale süreci olacak. Bu yıl bunların paraları ayrıldı, en kısa sürede inşallah bunlar hayata geçirilecek ama bu çalışmaları bizim ekibimiz ile ilgili daire müdürü arkadaşlarım ve büyükşehir deki arkadaşlarım birlikte götürüyor. Kamyon garajı yıkıldı altına 600 araçlık otopark yapılıyor. Çarşamba pazarının yeri de değişecek. Modern bir pazar yeri olacak. Bu bölgede değişik kültür siteleri yapmayı hedefliyoruz. Bu bölgede Kaymakamımızın isteğini de göz önünde bulundurarak bu alana da Kaymakamlık binası talebi yapıldı ve bunu Meclisimizin kararıyla ve devletimizin imkanıyla bu gerçekleşecektir. Gençlik merkezi projemizi hayata Yunus Oktav stadının orada geçirdik. 2200 metre karelik Gençlik Merkezi yapıyoruz. Proje ihalesi 20 Mart'ta yapıldı. 3 katlı. Her türlü etkiliğimizi yapacağımız alanlarımız olacak. Bunu da çok önemsiyoruz. Bodrum katında Bovling salonu da yapmayı düşünüyor arkadaşlarımız. Buna da karşı çıkıyorlar. Bize sormadın diyorlar. Toplum yetki vermiş biz de yapacağız. İnşallah mecliste de ses çıkarmaz bu arkadaşlarımız. Kapalı spor salonunun her tarafı akıyor ve 10 bin lira kira veriyoruz. Futbol sahası da bizde. Kipa'nın yanına kapalı spor salonunun ihalesini yaptık. Sözleşmesini de yaptılar. Şu anda proje ihale süreci başladı. Çok kısa sürede kapalı spor salonumuza kavuşacağız. 4 taraflı kapalı spor salonumuz olacak. '' Dedi. 


 
 
 
 
 
 
Bu haber 3419 defa incelenmiştir.

Habere Yorum Bırakın
Anket
  Belediyenin Yeni Kadrosunu ve Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER