Bugün ne oldu?
Paranın Başkenti 161 Yıldır Kazılıyor
HaberlerSalihli
00.57, 06/07/2015
Berke
Paranın Başkenti 161 Yıldır Kazılıyor
Bu bir tanıtımdır.
Lidya Uygarlığının başkenti Sardes Antik Kenti'nde kazı çalışmaları 161. Yılına ulaştı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicholas Dunlop, 1854'lü yıllarda başlayan, 1958 yılından itibaren de bilimsel nitelik kazanan kazı çalışmalarında şehrin bugüne kadar ancak yüzde 3'lük bir kısmının ortaya çıkarılabildiğini söyledi.

Antik çağda, Lidya Krallığı’nın başkenti olan, 5 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Manisa’nın Salihli ilçesi yakınındaki Sart Antik Kenti’nde 2015 yılı kazı sezonu başladı.

Çalışmalar hakkında konuşan , Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicholas Dunlop, “Bugüne kadar sadece surların içerisinde kalan bölümde yapılan kazılarda eserlerin yüzde 3’lük kısmı ortaya çıkarılabildi. Ancak şehir çok daha büyük” dedi.

Kral yolunun üzerine bin yıl sonra Roma Caddesi inşa edilmiş

Bu sezon kazı çalışmalarına 5 farklı bölgede devam ettiklerini kaydeden Dunlop “Geçtiğimiz yıl kral yolu denilen bölgede kazı çalışmalarımıza başlamıştık. Bu yılda aynı noktada çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Bu yol Ortadoğu’ya kadar uzanan antik bir yol. 1980’li yıllarda yapılan çalışmalarda şehrin kapısına ait kalıntılara ulaşıldı. Lidya zamanında yani milattan önce 500 ve 600. Yüzyılda bu yol tam bu noktadan geçmiş.  Bu yolun üzerine 1000 yıl sonra sütunlu bir Roma Caddesi inşaa edilmiş ve yol Roma döneminde mermer bloklarla genişletilerek 18 metre genişliğine ulaşmış. Bu yolun kenarlarında ise Bizans dönemine ait boya, lokanta gibi değişik işyerleri inşa edilmiş.” Dedi.

1958 yılında bilimsel nitelik kazandı

Sardes Antik Kenti’nde kazı çalışmalarının 1854’lü yıllarda başladığını, kazıların 1958 yılından itibaren de bilimsel nitelik kazandığını belirten Dunlop, “Gymnasium alanındaki kazılar ise 1960 yılının başında start alıyor. Bu yılki kazılarda da bu bölgeye ağırlık vermiş durumdayız. Şehrin surların içerisinde kalan kısmındaki çalışmalarda eserlerin bugüne kadar belki yüzde 2 veya 3’ü ortaya çıkarılmış durumda. Ama şehir çok daha geniş. Bulunduğumuz  noktadan kuzeye doğru 1 kilometre yerleşim alanları inşa edilmiş. Şehir Güneye de aynı şekilde 1 kilometre yayılmış. Dolayısıyla çok geniş bir alandan bahsediyoruz. Bilindiği gibi çalışmaları da çok hassas ilerliyor. Buradaki kazılar inşallah uzun yıllar boyu devam edecektir” dedi. 
Kazılar, 15 Ağustos’a kadar devam ediyor

Sart  - Amerikan Hafriyat Heyeti Türkiye Sorumlusu Teoman Yalçınkaya ise “Kazılar her yıl  Haziran ayında başlıyor ve 15 Ağustos’a kadar devam ediyor. Şuanda bu bölgede 5 yerde kazı çalışması sürdürülüyor. Bunun yanı sıra restorasyon çalışmaları da devam ediyor. Esasında Sart  - Amerikan Hafriyat Heyeti 1958 Profesör George M.A. Hanfmann’ın öncülüğünde kuruldu. Hanfmann, burada 1974 yılına kazı heyeti başkanı olarak görev yaptı. 1974 yılından 2012 yılına kadar da Prof. Dr. Crawford H. Greenewalt kazı heyeti başkanlığı görevini üstlendi. Burada her yıl ileriye dönük programlar yapılıyor” dedi.

Sinagog ile ilgili proje var

Yalçınkaya, “Şuanda Sinagog’un üstünün kapatılması ile ilgili bir proje gündemde. Bu çok büyük bir proje ve yaklaşık maliyetinin 5 milyon dolar olması bekleniyor. Bu projeyle birlikte Lidya sur duvarlarının da üstünün kapatılması gündemde. Bunun yanı sıra sahadaki bütün roma ve bizans dönemime ait duvarlar da restore edilerek yıkılmaları önleniyor. Kazı çalışmalarının bütün finansmanı Amerika’dan sağlanıyor. 3 aylık yarım milyon dolar civarında bir bütçe kullanılıyor. Bu bütçeden 365 gün görev yapan 6 bekçimiz, kazı evinin giderleri de bu bütçenin içerisinde. Bütçenin ağırlığı kazı çalışmalarına ve burada çalışan işçiler için kullanılıyor.” Dedi.

Sardes Antik Kenti’nde, Akropol, Gymnasium, Hamam, Kral Mezarları gibi başlıca yapıtların yanı sıra İncil’de adı geçen ilk yedi kilise den biri bulunuyor.
 
 
 
 
 
 
 
Bu haber 4153 defa incelenmiştir.

Habere Yorum Bırakın
Anket
  Belediyenin Yeni Kadrosunu ve Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER